Erotiniai sapnai aplanko visus
„Erotiniai sapnai – dažnas dalykas. Juos galima išskirti kaip visiškai atskirus. Įdomu tai, kad skirtingos psichologijos rūšys juos traktuoja savaip. Visiems gerai žinomas psichoanalitikas Zigmundas Freudas viską statė ant erotikos pamatų, tačiau kiti specialistus mąsto kitaip“, - apie sapnus pasakoti pradeda psichologas M.Daugelavičius.
Pasiteiravus, ar kiekvienas mūsų sapnuoja erotinius sapnus ir ar išvis vertėtų apie tai kalbėti, psichologas atviras. „Visi esame sapnavę erotinį sapną ir tai normalu. Bet kokiu atveju reikia pripažinti, kad erotika ir seksualumas mūsų gyvenimuose užima svarbią dalį.“
Erotinių sapnų priežastys
Sapnai iki šiol apipinti mistika. Vieni sako, jog sapnuojame tai, apie ką galvojame, ko bijome ar ko mums trūksta. Pasiteiravus, kokios gi erotinių sapnų priežastys, psichologas pateikia išsamų atsakymą. „Mes sapnuojame tai, ko mums trūksta. Žmonės gyvena taip, kaip reikia gyventi, kiekvienas iš mūsų susikuria tam tikrą įvaizdį, charakterį. Tačiau visi mes save kontroliuojame, nusistatome ribas, ką galime daryti ir kas yra tabu. Tarkim, visuomenės suformuota, kad būčiau pareigingas, laiku atlikčiau užduotis, tačiau viduje išlieka spontaniškumo poreikis, kuris niekur nedingsta, o tėra užgniaužtas. Būtent per sapnus nakties metu, kai išnyksta kontrolė, o sąmonė atsipalaiduoja, ima lysti tos asmenybės pusės, kurios nėra realizuojamos dieną“, - teigia psichologas.
Sapnai – šešėlinė žmogaus pusė
„Diena ir naktis – tarsi dvi medalio pusės. Diena – tai šviesioji gyvenimo pusė, kuomet mes gyvename ir save realizuojame pagal tam tikras taisykles, standartus, o naktį, sapnų metu, ima veikti mūsų atstumtųjų asmenybės pusių veikla. Tai tam tikra kompensacija, išlaikanti asmenybės balansą. Pareigingieji dažnai sapnuoja sapnus, kurių metu viską daro atmestinai, prastai, nesistengia. Tokie žmonės kartais sapnuoja ir daugybę seksualinių nuotykių, kurie nėra jiems įprasti kiekvieną dieną. Būtent tokie sapnai ir reiškia tai, jog žmogui kažko trūksta“, - aiškina psichologas pabrėždamas, jog toji sapnuota erotika nėra susijusi tiesiogiai su seksu. „Ji tiesiog simbolizuoja tam tikrą laisvę, kurios žmogus negali realiame gyvenime sau leisti.“
Erotiniai sapnai Viduramžiais
„Buvo laikai, kai seksualumas išvis buvo neigiamas. Prasidėjus krikščionybės laikotarpiui buvo gėda apie tai kalbėti ir net galvoti, o juk sapnai niekur nedingdavo! Tai buvo tarsi nuodėmė, apie kurią niekam negalėjai net papasakoti. Šiukštu būdavo net ir sau prisipažinti sapnavus erotinio pobūdžio sapną. O juk sapnų proceso kontroliuoti negali ir tai kiekvienas supranta.“
Sapnuose – priešingybės
Psichologas, paklaustas, galbūt yra pacientų, kurie kreipiasi dėl nuolat juos kankinančių erotinių sapnų, šypsosi. „Na, tiesiogiai dėl sapnų nesikreipia, tačiau seansų metu dažnai išryškėja tam tikri sapnų motyvai. Moterys sako, kad yra mylinčios žmonos, atsakingos mamos, nesidairo į kitus vyrus, tačiau sapnuose patiria seksualinius nuotykius. Tokiu atveju išryškėja dienos ir nakties skirtumai. Tai tam tikras asmenybės poreikis, kuris asocijuojasi su seksu. Pasąmonė prikabina tam tikrą simboliką.“
Psichologas teigia, kad po tokių sapnų moterys jaučiasi nesmagiai, joms net gėda prisipažinti ką sapnavus, mat realiame gyvenime jos net smerkia laisvo elgesio moteris.
O jei sapne – homoseksuali meilė?
Daugelis žmonių, kurie sapnuoja kiek iškrypėliškus sapnus apie seksą trise arba kūnišką meilę su tos pačios lyties atstovu, gėdijasi apie tai papasakoti vyrui ar draugėms. Tačiau psichologas M.Daugelavičius tik šypsosi ir ragina į sapnų reikšmes žiūrėti plačiau. „Jei moteris sapnuoja seksą su kita moterimi, tai gali reikšti švelnumo, rūpesčio, globos ir motiniškumo trūkumą. Analizuojant sapnus reikia žiūrėti simboliką, kas ką jums reiškia, tačiau jokiu būdu nežvelkite į sapnus tiesiogiai.“
Skaitytoja klausia
Turiu vyrą, mažą vaiką, tačiau labai dažnai sapnuoju savo buvusią simpatiją. Tai vaikinas, su kuriuo draugavau mokykloje. Tada mūsų santykiai buvo platoniški, vaikščiojome susikibę tik už rankučių, maloniai bendravome. Tačiau dabar nuo tos draugystės praėję apie dešimtį metų, o aš nesiliauju jo sapnavusi. Sapnuose dažnai vaikštome po parką, šokame, bučiuojamės. Kas tai – mano neišsipildžiusi svajonė?
„Žvelgiant tiesiogiai, tai gali būti neišsipildžiusi svajonė ir nerealizuoti norai. Tačiau žiūrint metaforiškai, reiktų paanalizuoti giliau. Pabandykite atsakyti dabar sau į klausimą – kokie bruožai ir charakterio savybės jus traukia prie to vaikino? Kas jums jame labiausiai patinka? Sakysite, malonus bendravimas, pasitikėjimas savimi ? Jei taip, vadinasi jums, kaip asmenybei, to ypač trūksta realiame gyvenime.“
Su psichologu M. Daugelavičiumi kalbėjosi Gerda Morozovienė